Trochu jiné růže

Anglické růže je název skupiny růží, které získává anglický šlechtitel David Austin od roku 1961 křížením starých historických růží a moderních čajohybridů a floribund. Jeho cílem bylo dosáhnout efektu spojení výhod uvedených typů růží.

Zásadní předností starých růží byl bezesporu jejich elegantní zdravý keřový vzrůst, otevřené plné květy intenzivní vůně s nostalgií starých časů. Jejich nedostatkem však byla poměrně chudá škála barev a především nebyly remontantní, tedy neopakovaly kvetení. Právě tyto nedostatky David Austin odstranil křížením s moderními čajohybridy a floribundami, čímž získal růže zcela jedinečných vlastností.

Květy anglických růží se skví širokým spektrem barev – od sněhobílé (William and Catherine) přes něžně růžovou (The Ancient Mariner), tmavější odstíny růžové (James L. Austin), meruňkové (Dame Judi Dench, Roald Dahl), měděně oranžové (Golden Celebration), zlatavě krémové (Claire Austin), žluté (Poet’s Wife, Imogen) až po karmínové (Gabriel Oak, Thomas á Beckett). Tvary květů jsou též rozmanité – miskovité, rozetkovité, pomponkovité, často mají bezpočet okvětních plátků. Jsou velice atraktivní ve všech fázích vývoje – od robustních kulatých poupat přes polorozvité šálky až po nepřekonatelnou krásu plně rozvitých, neuvěřitelně plných voňavých květů. Díky remontantnosti kvetou anglické růže od června až do října. Šlechtění anglických růží stále pokračuje a tak téměř každý rok přichází nová odrůda.

Přirozený keřovitý vzrůst anglických růží je jejich další vynikající vlastností. Některé vytvářejí štíhlé vzpřímené keře, jiné jsou nízké a rozložité, bujnější kultivary je možné použít také jako pnoucí růže (The Albrighton Rambler, The Lady of the Lake, Bathsheba). Díky těmto vlastnostem poskytují anglické růže široké spektrum uplatnění. Mohou se výborně vyjímat jako předsadba vyšších keřů ve smíšených skupinách, vytvářejí pozadí pro nižší trvalky, můžete jimi lemovat cesty a cestičky vašich zahrad. Nižší kultivary se hodí do rabat či záhonů. Jsou neobyčejně působivé i jako soliterní keře, popřípadě můžete vytvořit skupinku několika sesazených růžových keřů. Vybrané vzrůstné odrůdy mohou být ozdobami Vašich pergol, besídek či loubí.

Velikou výhodou anglických růží je i jejich minimální údržba. Nevyžadují na zimu přihrnování a zjara hluboký řez. V tomto směru jsou podobné sadovým růžím – stačí zjara odstřihnout jen omrzlé konečky větví a nechat působit velikost růžového keře.

Prostá a ušlechtilá krása anglických růží nemůže zklamat žádného ctitele růží. Přejeme Vám, abyste ji objevili, je opravdu pro radost a potěšení.